Zeka Topu OyunuBu 3D oyun 3 Temmuz 2011 tarihinde eklendi.

3d oyunlar. 3d zeka topu oyunu oyna, zeka oyunları oynamak istiyorum, zeka geliştiren oyunlar İstihbarat (Latince ‘, okumayı tercih’ tam anlamıyla ‘seçeneğini seçin …’ arası ve rahat ‘arasında’ dan, intel rahat ‘anlamak’ dan itibaren) insanların bilişsel performans için toplu dönem psikoloji içindedir. Hayır tüm psikologlar, zekageliştirme oyunları kesin tanım gereği vardır paylaşılır. Bunun yerine, istihbarat çeşitli modelleri vardır. Bu zeka tüm tanımları bir makale cevap mümkün olmadığından, Wikipedia güveniyor burada sınırlıdır. Bu büyük ölçüde değişken farklı kişiler ve bu değişkenlerin ifade bu kantitatif farklılıklar arasında saygıya dayalı tüm akıllı davranış gizli (doğrudan gözlemlenebilir) bir aralık ölçekte temsil edilebilir ki var olduğunu kabul, bu makalenin kapsamında yer almaktadır. Daha basit terimlerle: Bu makalede yalnızca bir istihbarat olduğunu varsayar ve farklı insanlar farklı belirgin olduğunu söyledi.
Ancak, insanlar tamamen birbirleri ile negatif korelasyon bile birbirleriyle ya da ilintisiz olan çoklu zeka, sahip olduğu tezini savunan araştırmacılar vardır. Her şey çok iyidir gibi teorilere göre, bu bir dizi kendi istihbarat açısından insanların getirmek mümkün değildir. Bu teorinin bir tanınmış savunucusu Örneğin, Howard Gardner.
Konu başlıkları [gizle]
Zeka, Spearman genel faktörü hakkında 1
Diferansiyel psikoloji ve psikolojik teşhis 2 istihbarat
Zeka Testi 2.1
2.1.1 İstihbarat Bölüm
2.2 Model
Kişisel özellik olarak 2.3 Zeka
2.4 Biyolojik ilişkilendirir
Diferansiyel psikoloji zeka kavramının 2.5 Eleştirisi
Diğer disiplinlerin bakış açısıyla 3 istihbarat
3.1 Genel Psikoloji
3.2 Nöropsikoloji
3.3 bilgisayar bilimi
Ortalama 4 regresyon
Istihbarat farklılıklar için 5 neden
5.1 miras ve çevre?
Genlerin 5.1.1 Etkisi
5.1.1.1 Çan Eğrisi
Sosyal çevrenin 5.1.2 önemi
5.1.2.1 Eleştiri
Çocukluk çağında risk faktörlerinin 5.1.3 Etkisi
5.1.4 Evlat edinme çalışmaları
Sosyo-ekonomik çevrenin etkisinin 5.1.5 Farklar
5.2 Genetik yatkınlık
5.3 Sosyo-ekonomik çevre
5.3.1 Sosyal sınıf
5.3.2 Beslenme
5.3.2.1 Emzirme
5.3.3 Eğitim
5.3.3.1 ebeveynlik tarzı
5.3.3.2 dil ortamında
5.3.3.3 ihmal
5.3.4 Yoksulluk
5.4 Büyüme Hormonu
Okul 5.5 Tip
5.6 Stereotype tehdit
Diğer 5.7
Nesiller arasındaki 6 ZB farklılıklarını
Etnik gruplar ve kastlar arasında 7 ZB farklılıklarını
ABD’de 7.1 ZB farklılıklarını
Almanya’da 7.2 ZB farklılıklarını
Diğer ülkelerde 7.3 istihbarat durum
Cinsiyetler arasında istihbarat 8 farklılıklar
9 istihbarat ve eğitim
9.1 Milwaukee Projesi
9.2 Head Start
9.3 Rosenthal etkisi
9.4 Müzik dersleri
10 zeka ve beslenme
11 ilaç ve istihbarat
12 istihbarat araştırma Skandal
1.12 Cyril Burt
13 Ayrıca bakınız
14 Edebiyat
15 Web Bağlantıları
16 Dış bağlantılar
Zeka, Spearman [Düzenle] genel faktör hakkında genel bilgiler

Zeka Spearman genel faktörü (g) zekanın en yaygın kullanılan modellerden biridir. g psikolojinin en güvenilir ve geçerli yapılardan biridir. g Robert Plomin göre daha sonra ulaştı mesleğinin akademik başarı ve prestij diğer tespit özelliği daha önce daha iyi diyor. [1] g-ilişkili değişken olarak sosyo-ekonomik durumu, eğer g tahmin gücü söz konusu indirilmiş bir bireyin mesleki prestij ve gelir gibi değişkenler üzerinde baba evinden içerir. Ancak bu durumda bile g varyans [2] (: bir kişilik özelliği olarak istihbarat bakınız) özgün bir katkı yapar.
İnsanların rastgele seçilen bireylere göre benzer g göre yakınlarına olduğu tartışılmazdır. Bu belli değildir, ancak ne ölçüde biyolojik ve sosyal faktörler bu benzerlik nedenidir. Bu soru psikoloji en yoğun tartışılan konulardan biridir. [3]
Bugün büyük ölçüde genel olarak normal şartlarda, her iki faktör rol oynamaktadır [4] [5] faktör olduğunu ne kadar etkisi hakkında önemli bir anlaşmazlık olduğunu. Kabul ederken
G güçlü bir kalıtım başlayıp kamp, ​​Hereditarians denir. Çevreciler ise, g güçlü çevresel etkiler tarafından şartlandırılmış olduğu tezini desteklemektedir. Bugün g kalıtım çalışmalarının bir bolluk vardır [6] ancak çeşitli kamplara tarafından farklı yorumlanır. Yorum g kalıtım tüm koşullarda aynı tasarım (aşağıya bakın) olmadığı gerçeği ile karmaşık.
Son olarak, zekanın kalıtım üzerine tartışmalar da skandal serbest kaldı değildir. Son derece tartışmalı olmak, Cyril Burt (çalışmalarının temelinde ayrı yerde, 70 yüzde 80 zeka bir kalıtım kabul asla aldı tek yumurta ikizleri, yetiştirilen) [7] olarak uygulayın ve Rick Heber (için bir deney sonucu ciddi şüpheler varlığı) IQ’ll 35 puan bu tür programlar artırılabilir olduğunu varsayarak, ortaya edilmiştir. [8] Bu araştırmacılar son derece tartışmalı olarak görülüyor olsa da, ilgili diğer bilim adamları tarafından halen (2009 yılında) vardır Mağaza alıntı kritik [9].
Genel İstihbarat ve Diferansiyel Psikoloji ve Nöropsikoloji ile anlaşma.
Diferansiyel psikoloji İstihbarat ve psikolojik tanılama [Düzenle]

Diferansiyel ve Kişilik Psikoloji istihbarat yapı üzerine araştırma çoğunun kaynağıdır. Bu disiplin, zeka daha geniş bir anlamda kişilik alanında bir parçası olarak görülüyor. Bu çaba, insanın zihinsel yetenekleri karakterize etmek (düşünme, algılama, rasyonellik, mantık, muhakeme) günlük dilde kullanılan bulanık kavramlar kaçınmanın bir soru, istihbarat psikolojik araştırma ölçülebilir ve diğer yapıları yapmak için (test kriterleri ayırt edici geçerlilik bakınız) ayırt yaratıcılık gibi.
Psikolojinin temel disiplin itibaren uygulama Psikometri alanı olarak ortaya ayırıcı tanı ve zekadır. Burada çabalar insanlar arasında istihbarat nicel farklılıkları belirlemek için bu nedenle.Darbe Fransız içerik (Alfred Binet) ve İngilizce konuşan dünya (Louis Leon Thurstone, Charles Spearman) gelen 1900 civarında icat zamanda – “Akıl akıl” Psikometri bir teknik terim olarak oldu.Bazı zeka testleri uyumlu ve de gönüllü (adaptif test denir) yeteneği zorluk ayarlayın.
Zeka testi [Düzenle]
→ ana makale: Zeka Testi
Bir zeka testi insanların bilişsel yetenekleri tespit etmek için kullanılır. Farklı hedef kitlelere ve kullanım durumları için farklı testler vardır. Bu testlerin sonuçları çoğunlukla sözde zeka katsayısı (IQ) ‘dir.
Zeka testleri nüfusun zeka katsayısı normal dağılım olduğu varsayımıdır. Böylece ortalama IQ 100 sapma tanımlayan bir standart sapma 15 IQ puandır.
İstihbarat bölüm [Düzenle]
→ ana makale: Zeka bölüm
1904 çocuk psikolojisi bir toplum olduğunu, olabilir Société Libre pour l’Etude de l’Psychologique Enfant, normal okul sizi zihinsel engelli çocuklar kim artık fayda tespit sağlayan bir test oluşturmak için görevli Fransız hükümeti. Alfred Binet ve Theodore Simon ilk IQ testi geliştirdi sonra. [10] IQ zeka yaşı ve yaşlılık bir oranı olarak tanımlandı. Daha sonra, diğer araştırmacılar (David Wechsler) ilgili yaş grubu ortalama bireylerin gücü ile ilgili olduğu, istihbarat yeni bir konsepti tanıttı.
Modeller [Düzenle]
→ ana makale: Zeka Kuramı
Duruşma istihbarat bütün, birleşik bir şey olduğunu göstermek için görünen bile ilk zeka testi yazarı Alfred Binet, çok sayıda bireysel yeteneklerin bir paket olarak istihbarat gördü. Daha detaylı yapısal model, o değil yarattı.
Zamanla, öncelikle faktör analizi güvenmek pek çok açıklaması vardı.
Bir kişilik özelliği olarak Intelligence [Düzenle]
→ ana makale: Zeka bir kişilik özelliği olarak
İstihbarat diğer değişkenler bir dizi ile ilişkilidir. Böylece, daha akademik olarak başarılı bir zekaya sahip insanlar daha az zeki [11], ve ortalama olarak, daha yüksek iş pozisyonları (bu profesyonel prestij ile 0.7 kendi IQ puanı ilişkilendirerek, erkeklerin özellikle doğrudur, kadınlarda, çünkü çocuk yetiştirme düşük dahil korelasyon). [12 işgal ] öğrenci ve kursiyerler arasında daha akıllı daha zeki daha iyi hizmet sunmaktır. [13] ortalamanın üzerinde yetenekli insanların yaşamak için sağlıklı ve genellikle daha yüksek yaşam beklentisi vardır [14].
Gelir üzerindeki etkisi sınırlıdır. Bu gösterildi en azından ABD’de, sosyal arka plan istihbarat daha kazancım çok daha güçlü bir etki [13].
İstihbarat aynı zamanda hastalık ile ilişkilidir. Bu yüzden akıllı insanlar genellikle miyop olan ilgili. [15] [16] [17] Hatta bazı genetik hastalıkları olan [18] bağlantılıdır.
Ruhsal bozukluklar için şizofreni gibi her ikisi de çok zeki ve çok az zekaya sahip insanlar, giderek de dahil olmak üzere -. ortalama zeka acı olduğunu göstermiştir, fakat çok daha az sıklıkla [19] [20] [21] olabilir
Biyolojik ilişkilidir [Düzenle]
Ayrıca, beyin hacmi ve istihbarat pozitif ilişkili olduğu görülmektedir. [22] [23]
Analizler onların daha az eğitimli ve daha az akıllı karşıtlarından daha sinaps ile ölmek için bu eğitimli ve zeki insanların ölümünden sonra göstermektedir. Insanlar sinaps oluşumu büyüme teşvik eden bir yüksek öğretim ya da her ikisi [24] daha sinaps arıyorsanız, bilmiyorum.
Diferansiyel psikoloji zeka kavramının eleştirisi [Düzenle]
→ Ana madde: zeka kavramının Eleştiri
Zeka genellikle istatistiksel yapı olarak eleştirilmektedir. IQ ve sosyal sınıf arasında güçlü bir korelasyon vardır. Alt sosyal tabakalar ve çocukları insanlar üst sosyal tabakalar ve çocukları insanları daha düşük IQ, standart zeka testlerinde elde etmek. [25] tartışma işçiler ve onların çocukları geleneksel zeka testleri, [26 adil değildir çünkü bu olup olmadığını var ] IQ testleri klassistisch olarak için eleştirilmektedir. [27] zeka testleri görevlerini uygulayarak kendinizi eğitmek ve bireylerin hazırlıksız elde edebiliriz daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu zeka testleri (: Test-wiseness İngilizce) denir. Bu IQ testleri gerçekten anlamlı olmadığını korkuluyor.
Diğer disiplinlerin perspektifinden İstihbarat [Düzenle]

Genel Psikoloji [Düzenle]
Genel psikoloji alanında istihbarat çalışması bugün sıklıkta bilişsel psikoloji denir. Bu da beyin araştırma, gelişim psikolojisi, ve giderek yapay zeka geri yöntemleri ve bulguları kullanır.
Nöropsikoloji [Düzenle]
Istihbarat ya da insanlarda sinyal ve bilgi işleme nöral temeli ile diğerleri arasında nöropsikoloji ilgilenir. Zeka için özellikle ilgili, beyin (korteks de bakınız), içinde operasyonlar beyincik (Latin beyincik) ve istihbarat daha az ilgi nöral temelinde araştırma filogenetik büyük alanlarda (örneğin beyin sapı) bulurken. Bu zeka belirli bölgelerde lokalize olabilir anlamına gelmez, bilgi işleme bazı yerel organizasyon hiç el her rağmen, inkar ediyor.
Bilgisayar bilimi [Düzenle]
Bilgisayar bilimi olarak, yapay zeka (AI) araştırma çerçevesinde konu ile ilgili. Bu bilgisayar bilimi içinde insan zekasının simülasyon açıklar. AI giderek mühendislik veya tıp teknolojisi kullanılır. Olası uygulama senaryoları şunlardır: doğal dil (otomatik konuşma anlayış, Internet üzerinde otomatik çeviri, arama motoru) ile ilgili optimizasyon problemleri (hareket planlama, demiryolları), (Görüntü anlama ve Örüntü Tanıma) doğal sinyaller kullanın. Ama aynı zamanda bilgisayar oyunlarında, AI sık sık bilgisayar kontrollü rakipleri tarafından kullanılır. İnsan zekası ama yine de çok yakın değişmektedir.
“Insan zekasının simülasyon” kavramı çok dar yorumlanmaması gerekir: AI kural tabanlı sistem (örneğin uzman sistemi) uygulamaya gibi (a koşulları ve çıkarım kuralları kümesi ve sonuçta bir program olarak sözde çıkarsama motoru kendisi olduğu, gibikuralları yürütme doğru sırada) incelendi. Daha fazla karmaşıklık eşit olmasa da Öte yandan, insan aklının da, kural tabanlı sistem olarak görülebilir. Yapay zeka ve insan arasında net bir ayrım çok zordur. Eksik olan ancak AI kesinlikle (Turing testi görmek) kendi insan olduğunu öz farkındalıktır.
Anlamında regresyon [Düzenle]

Francis Galton ebeveynlerine çocukların zeka düzeyleri “anlamında gerileme” (“anlamına regresyon”) olan bu yakın ortalama almak anlamına geldiğini ilk belirtti. Üstün zekalı ve yetenekli çocukların ebeveynleri olarak oldukça olarak akıllı olmayan ortalama olarak yüksek, fakat zeka (yine de ortalamanın üzerinde olsa da) biraz daha küçüktür. Buna karşılık, çocukların ortalama olarak çok akıllı küçük insanlar o kadar değildir akıllı küçük (ama yine de ortalamanın altında).
Istihbarat [Düzenle] farklılıkların nedenleri

Miras ya da çevre? [Düzenle]
Psikoloji, ilgili zeka gelişiminde kalıtım ve çevresel etkiler hem de oyun geniş bir uzlaşma var. [28] [29]
30 ila 80 ‘den% istihbarat genetik varyans oranı hakkında tahmin aralığı göre 2010 gözden geçirilmesi. Erken çocukluk döneminde yaklaşık% 30 yetişkinliğe 70 ila% 80 için yaşla birlikte istihbarat artar kalıtım. [30] yaşla birlikte istihbarat kalıtım bu artış o yetişkin bağlı olabilir çocuklar için daha fazla eğilimi çevrelerini kendi genotip göre genetik farklılıklar güçlendirilmiş, böylece seçmek ve şekli. [31] [32]
Nüfus zeka testi puanları ciddi bilişsel bozukluklar tetiklediği alt ucunda hafif bir çıkıntı dışında, ile, kabaca bir normal dağılım izleyin.Erkek istihbarat dağılımı biraz daha yüksek varyans, bu nedenle çok yüksek veya çok düşük zeka olan erkeklerin daha yüksek oranda. [30]
Genler [Düzenle] Etkisi
Bazı araştırmacılar, bu istihbarat her durumda, kalıtsal bir bileşeni olan iddia, bugün “bu yana benzersiz Bouchard ve McGue (1981), genel zeka kalıtsal olup olmadığı sorusunun cevabı için ampirik arama tarafından meta-analiz, kabul edilebilir bir klasik olarak , ‘evet’ yanıtı var. “[33]
Diğer yazarlar da ilgili çevresel faktörlerin genellikle daha yakından tespit ve olmayan aile çevre ilgili yönlerini, yani farklı 3d zeka oyunları şekilde büyüyen ortak kardeşler, örneğin hareket olanlar tarafından paylaşılan bu olamaz işaret [34].
“Istihbarat kalıtım araştırmak için farklı yaklaşımlar tümüyle tutarlı sonuçlar vermez. H (2) hakkında en yüksek Erblichkeitsschätzungen =% 70 tek yumurta ikizleri (2) =% 50, hatta bazen dahil saat yakın çift yumurta ikizleri ve evlat edinme çalışmaları için tek yumurta Erblichkeitsschätzungen, karşılaştırılması iki sırasında sağlamak dışında yetiştirilen çalışmaları sonucu . Kuşkusuz, ancak, sonuç IQ bireysel farklılıklar genetik olarak belirlenen büyük ölçüde olduğunu etkisi yakınsama.Ayrıca, sonuçlar aile çevresinden farklı kalite istihbarat bireysel farklılıklar katkıda bulunduğu etkisi yakınsama. C (2) tahminler% 20 ve% 40 arasında değişmektedir. ”
- Peter Borkenau: Sistem ve çevre [35]
Çan Eğrisi [Düzenle]
→ ana makale: Çan Eğrisi
Tartışmalı kitap temsil, Harvard profesörü Richard Herrnstein ve Charles Murray istihbarat büyük ölçüde kalıtsal ve bireyin sosyo-ekonomik durumu için çok önemli olduğuna inanmaktadır. Bunlar, sosyal sınıf ve zeka arasında çarpıcı bir ilişki olduğunu iddia ve istihbarat sorumlu bir katmana ait için bunları yapın: Akıllı insanlar kadar artış olur.
Kitap yaygın eleştiri aldı. Bu örneğin siyah Amerikalıların genetik olarak tarif vergilendirilebilir ve ortalama fakir sosyo-ekonomik çevre için neden yattığını dikkate almaz ortalaması daha düşük IQ gibi Öncelikle, yazarlar, ırkçılık iddia etmiştir. [36] Diğer bilim adamları şüphesiz temelde çünkü Bu Çan Eğrisi konumlandırdığı ölçüde, bu zeka kalıtsal ve tersi istihbarat sorumluluk gelişimi için sosyal çevre yapmak.
Sosyal çevrenin önemi [Düzenle]
Richard Lewontin, zeka büyük ölçüde kalıtsal ve çevresel etkileri olduğu görüşü aile içinde bulunmak olmadığını savunuyor evlat edinme çalışmalarının yanlış yorumlanmasına dayalı yapıldı sonucuna vardı. Çalışmaların doğru yorumlanması ile kardeşler tarafından paylaşılan aile ortamı önemli rol [37] oynadığı açıktır.
Lewontin bir benzetme ile bu tezi şöyle açıklıyor:
Düşünün, buğday taneleri ile dolu bir çuval var. Bu çanta Böl ikiye sonucuna varılamaz. Birinin yarısı iyi sulanan ve döllenmiş bereketli topraklarında sow. Diğer yarısı bir çorak alanda atıyor.
Bir ilk alan bakan varsa, mısır kulakları farklı boyutlarda olduğunu fark edeceksiniz. Bu ortam tüm kulaklar için aynı olduğundan, genlerin bu bastırmak mümkün olacak.
Eğer ikinci alanda bakarsanız, genler üzerinde alanda değişimi takip etmek mümkün olacak.
Ama ilk alan ve ikinci alan arasında büyük farklılıklar olduğu da dikkati çekiyor. İlk alanını, farklılıkları% 100 genetik, ikinci alan genetik% 100 fark, ama bu kutu 1 kutu 2 farklılıklar da genetik olduğu anlamına gelmez.
Aynı şekilde, Lewontin sosyal çevre ile görür: katman içinde ZB farklılıklarını belli bir yüzdesi için genetik olabilir, ama bu da genetik gereken iki tabaka arasındaki farkları için gereken yol değildir.Kanıtı olarak, Skodak ve Skeels veya Minnesota Transracial Kabulü Eğitim örneğin, evlat edinme çalışmaları çağrısında bulundu.
Benzetme yapmak gerekirse, o da büyük ölçüde genetik olarak belirlenmiş olduğu, bilinen vücut büyüklüğü çağırır. Bu neden sadece farklı sosyal sınıflar arasında bir katman içinde yeterli olarak kabul edilebilir hala şimdi 3-4 cm olarak verilen bir fark yaratıyor. Ekonomik refahın artırılması, aynı zamanda tüm ulusların vücut büyüklüğü ile artar. [37] [38]
Eleştiri [Düzenle]
Borkenau Lewontin değerlendirmesi yanlış ve yaygınlaştırılması olduğunu eleştirdi:
“[It] değil uygun ima Erblichkeitsschätzung en düşük veya en yüksek seçim var tat, ve gerçekten anlamlı bir daha bu çalışmaya göre çalışma değerlendirmek. Bu şekilde, [t] [...] Lewontin gitmek [...] önce. ”
- Peter Borkenau: Sistem ve çevre [35]
Ayrıca, Riemann ve Spinath çocuklarda ve yetişkinlerde Erblichkeitsanteil farklı olduğuna dikkat çekti tarafından, Lewontin olarak verir:
“Açıkçası aile üyeleri tarafından paylaşılan çevre koşulları sadece sürece insanların aile ayrılana kadar olarak istihbarat hareket. [...] Paylaşımlı ortamda zeka varyasyon dörtte etkileri çocukluk açıklamak da, bu artık erişkin dönemde saptanabilir. Özel çevresel etkiler, ancak, almak. ”
- Riemann ve Spinath: genetik ve kişilik [39]
Çocukluk çağında risk faktörlerinin etkisi [Düzenle]
Risk faktörlerinin etkisi
istihbarat [40] gelişiminde
Mevcut
Risk Faktörleri Ortalama IQ
Çocukların *
No 119
1116
2113
4 93
8 85
* Bir sonra IQ puanları bulunuyor
ABD ölçek
Bu ebeveyn uyuşturucu kullanımı, yoksulluk ve insan yetiştirmek kötü bir psikolojik durum olarak adlandırılan risk faktörleri zeka gelişimi üzerinde önemli olumsuz etkisi olabilir. Bir çalışmada sadece çocukların gelişimi için çeşitli risk faktörleri aynı anda oluşması ile büyük ölçüde [40] bozulmuş olduğunu buldu.
Bu çalışmada, kantitatif sonuçlar tablo karşısında gösterilmiştir.
Bu, başka bir uzunlamasına çalışma sonucudur. Bir veya iki risk faktörü sadece bilişsel gelişimi üzerinde çok küçük bir etkisi güçlü bir etki gösterdi, ardından daha eklemek, ancak idi vardı. Sekiz, dokuz risk faktörleri etkilenen çocuklar, çocuk [41] göre 30 3d oyun oyna puan daha düşük IQ ortalama hatta bir ipoteksiz vardı.
Evlat edinme çalışmaları [Düzenle]
Çalışmalar kabul edilen çocuklar, çocuğun gelişimindeki istihbarat sosyal çevrenin etkisi ne araştırmak için izin vermek. Evlat edinilen çocukların evlat edinen ailenin bağımsız olması IQ bir miras sadece onun zeka, ebeveynleri ve kardeşleri ile olur ilgili değil gibi. Ancak, sadece sosyo-ekonomik çevreyi etkiler ise, zeka gelişimi, onu evlatlık ve evlat edinen anne ya da kardeşler arasında IQ açısından anlamlı bir fark yoktu muhtemeldir.
1975 yılında başlayan Minnesota Transracial Kabulü Eğitim bir metodolojik sofistike, büyük ölçekli detay ve üst orta sınıf aileler tarafından kabul edilen alt ve çalışan sınıfların ailelerin evlat edinme ile ilgili belgelenmiş bir çalışmadır. Çalışmanın başında evlat edinen anne ve evlat edinilecek çocukların 7 yaşına biyolojik çocuklar için test edilmiştir. Biyolojik anne-babanın IQ kayıtlı değildi, sadece eğitim nedeniyle ortalama IQ 90-85 civarında olduğu tahmin olduğu için. 10 yıl sonra, başka bir test ile, bütün adayların hala (testlerin sonuçlarını biraz daha düşük kaynaklanmaktadır) yeniden test yerelleştirilmiş.
Renkli çocuk kötü performans, yazarlar ırk ayrımcılığı ve birçok kabulü için daha sonraki bir yaşına kadar serbest olmadığı gerçeği ile Scarr ve Weinberg açıklar. Genel görüntü kabul çocukların IQ evlat edinen anne olan ve kardeş çok benzer olduğunu göstermektedir:
[42] Minnesota Transracial Kabulü Çalışma sonuçları
Çocukların Yaş: 7 17
Evlat edinen ailelerin IQ: 120 115
Çocukların IQ IQ ortalaması arka plan * Klassenperzentil Schulleistungsperzentil
biyolojik çocuk 117 109 3,0 64 69
kabul edilen, iki beyaz anne 112 106 2.8 54 59
kabul edilen, bir beyaz / siyah bir ebeveyn 109 99 2.2 40 53
kabul edilen, iki siyah anne 97 89 2.1 36 42
Bir not ortalamasına * GPA eşdeğer 4.0 Alman eşdeğer ise 1.0.
Adayların 17 yaşında iken elde edilen verilere dayanarak, bir korelasyon biyolojik anne oluşumu (ancak biyolojik baba) (: 0.23 faktörü) ile gosterilebilir. Ayrıca yaşla birlikte belirgin bir korelasyon, kime evlat edinme için vazgeçmiştik ile birlikte, genç bu daha sonra (-0.30) olarak daha akıllı idi bulunmuştur. Evlat edinen ailelerin gelir veya eğitim için hiçbir bağlantısı olan istihbarat quotients (0.20 baba, anne, 0.18) belirgin olarak düşük bulunmuştur iken. Korelasyon (0.30) “nin kabul edilmesinden önce koruyucu aile kalite.” [42] Bu, toplumsal bağlam-bağımlı bir çocuğun zeka ne kadar olduğunu gösterir.
Clark ve Hanisee (1982) ve Winick kabul edilmesi çalışmaları, Meyer ve Harris (1975) de yakın bu ilişki koyun: Daha sonra Amerikan orta sınıf aileler tarafından dile getirilen, ve olan Vietnam ve Kore yetim ortalamanın üstünde bir IQ olduğu gösterilememiştir.Çalışmalarda, 112 ve 120 arasında ortalama yetersiz beslenen çocuklar için yeterli oldu Yetersiz beslenen çocuklar hakkında 102-106 ortalama bir IQ vardı Vietnam’da yetişen yetim bir ortalamanın altında IQ [43] [44] Ancak, akrabalarının evlerinde büyümüş ya da olan
Fransız kabul çalışmada da nispeten geç kabulü ile bağlı olduğunu göstermiştir, ortalamanın altında zeka IQ önce ihmal / istismar çocuk için kabul edilmesi için, sosyal çevrenin iyileştirilmesi artırılabilir. Düşük sosyoekonomik durum (IQ Ortalama: 85) ile aile alınmıştır çocuklara göre: Aynı zamanda yüksek sosyoekonomik aileler tarafından kabul edilen çocuklar, daha yüksek zeka (IQ 98 Ortalama) geliştiği saptanmıştır [45 ]
Çok da Harold M. Skeels ve Skodak aktardığı bir evlat edinme çalışmasıdır. Onlar Onlar ergenlik yoluyla ruhsal gelişimi takip orijinal IQ için 181 kabul edilen çocuklar inceledi. Şu anda 100 kişi örnek idi. Bunlar aşağıdaki sonuçlara geldi:
Evlat edinilen çocukların gelişmekte olan – çok yararlı – biyolojik anne ile karşılaştırıldı.
Orta sınıf çiftlerin evlat edinilmiş çocuklar bu sınıfta çiftlerin biyolojik eşdeğer bir IQ var.
Biyolojik anne IQ açıkça çocuğun IQ ile ilişkilidir. Altında 70 bir IQ ile biyolojik annelerin çocukları 104 ortalama IQ ergenlik ulaştı 129 ergenlik biri ortalama IQ elde 110 veya daha yüksek bir IQ biyolojik anne olan çocuklar Bu Amerikan kabul uygulamaların zaman, en zengin kabulü başvuru, en zeki annelerin çocuklarına denk, çünkü bu biyolojik faktörler nedeniyle olup olmadığı kesin değildir.
Duygusal ve kişisel faktörlerin zihinsel gelişim için önemli bir rol evlat edinen aile oynamak. [46]
Hem genler ve çevre bir rol oynadığı sonucuna, Capron ve Duyme tarafından yürütülen bir evlat edinme çalışması oldu. Çoğu durumda, yoksulluk katman dışında kabul edilen çocukların biyolojik anne vardır. Küçük olan biyolojik ebeveynleri zengin olduğu kabul edilen çocuklar hakkında bilinmektedir. Yalnızca, yoksul insanlar nadiren, bir çocuğu evlat edinmek olacak sağlar çünkü evlat edinen ebeveynler genellikle Ancak, üst kat gelir. Bu bilgi açığı ve Capron doldurmak için şimdi zengin doğum anne ve çocuklar da kötü evlat edinen ebeveynler ile çalıştı çocuklar Duyme hedefliyoruz. Çocukların üç grup 100′ün üzerinde bir IQ elde gösterilmiştir:
Hem fiziksel hem de zengin varlıklı evlat edinen anne olan çocukların,
Çocuklar, kötü biyolojik anne ve evlat edinen ebeveynler, zengin edildi
Çocuklar, doğum veliler, zengin ve yoksul evlat edinen ebeveynler.
100′den az bir IQ diğer taraftan geldi:
Hem de kötü fiziksel ve kötü evlat edinen anne oldu çocuklar.
Aşağıdaki tabloda ayrıntılı sonuçlarını gösterir:
Evlat edinen ebeveynler için ortalama IQ [47]
Kötü zengin evlat edinen ebeveynler, evlat edinen ebeveynler
düşük doğum anne Ortalama IQ: 92.4 Ortalama IQ: 103.6
zengin biyolojik anne Ortalama IQ: 107.5 Ortalama IQ: 119,6
Ancak, evlat edinen ebeveyn istikrarlı bir evlilik beyaz, yetişkin, varlıklı, eğitimli ve yaşam “olduğunu bir çoğunluğu bu yana, IQ kalıtım abartmış olması önemlidir. Bu evlat edinen ailelere çevresel etkilerin tam spektrum olarak içinde olmadığı anlamına gelir. Bir bu çalışmalarda çevrenin küçük etkisinden anlaması böylece bu ailelerde çevre, genellikle IQ gelişimi için çok faydalıdır, sadece olup olmadığını bir eğitimli çocuk, varlıklı çift A veya eğitim önemli değil B zengin çift yetişir. [48]
Sosyo-ekonomik çevrenin etkisi farklılıklar [Düzenle]
. Konuyla ilgili tüm çalışmalarda gençlerin zeka sınıfa özel farklılıklar vardı bulunmaktadır [49] Bu her yerde aynı derecede güçlü değildir: kırsal alanlardaki farklılıklar kentte daha çok düşüktür. Kesin nedeni bilinmemektedir. Bu kırsal alanlarda daha şehirlerde artış alt sınıf ortamı, işsizlik ve uyuşturucu kullanımı gibi sosyal sorunlar olduğuna inanılır, çocukların yeterince finanse edilmeyen sağlamak için yardımcı olur. [50]
Almanya için doğrudan bir çalışma yoktur. Ancak, PISA çalışma oldu, “problem çözme becerisi”, istihbarat çok benzer inceliyor.Yine bu ülkede katmanları arasındaki farklar şehirde daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bu Doğu ve Batı Almanya arasındaki büyük farklılıkların ortaya çıkardı.Oyna   Zeka Topu

3D Oyun Karması


0 Yorum

Bu oyun hakkında yorum yapın.
Önemli: Yorumunuz incelendikten sonra uygun görülürse eklenecektir.