Dinazor Park 3D OyunuBu 3D oyun 29 Haziran 2011 tarihinde eklendi.

DİNAZOR PARK 3D OYNA, dinazor oyunu oyna dinazor park bedava türkçe dinazor oyunu oynamak istiyorum, park oyunları
Dinozorlar (Dinozorların antik Yunan δεινός ve deinos, korkunç ‘,’ büyük ‘ve σαῦρος sauros kertenkele’) [1] kara orman oyunu oyna, orman kavşağı omurgalıların grubu (Tetrapoda), Orta Trias dönemi (Mesozoik) Mesozoyik milyon 235 yıl önce idi Kretase-Tersiyer sınırına kadar yaklaşık 65 milyon yıl önce karasal ekosistemler hakim.

Klasik sistemde dinozor soyu tükenmiş sürüngenler olarak kabul edilen, kladistik açıdan dinozorlar, ancak, bir, küçük theropod dinozorların bir grup ortaya çıkan kuş sistematik bir grup vardır. Bu nedenle, tüm dinozorların altında Mesozoik sonunda kitle sırasında yok oldu, ama kuşlar gibi günümüze gelebilen orman kavşağı oyunları .

Bu kuş gözlemciliği gibi paleontoloji, diğer bilimlerde (Ornitoloji), kuşlar ayrı bir sınıf ve bu süre sonunda, hayvanat sınıflandırma ile çalışmaya devam edeceğiz. Aynı genel kullanım için de geçerlidir. “Dinozor” adresinden bu makalede aşağıda belirtilen ise, bu nedenle “non-kuş dinozor” içindir.

Dinozor paleontologların bilgi fosilleşmiş kemik, deri ve doku izler gibi iz fosillerin şeklinde kalmıştır fosillerin incelenmesi yoluyla almak – yani ayak izleri, yumurta, yuva, mide taşlar, ya da fosilleşmiş dışkı ile. Dinozor kalıntıları dinozorların tüm kara kıtada Pangaea birleşmiş bir dönemde ortaya çıkan bu yana Antarktika dahil olmak üzere tüm kıtada, üzerinde bulunmuştur.

20. yüzyılın ilk yarısında Yüzyıl soğukkanlı, yavaş ve çok akıllı değil hayvanlar gibi dinozorlar vardı. 1970′lerden bu yana birçok çalışma bu ayarlamalar izin, yüksek metabolik oranları ve sosyal etkileşimler ile aktif hayvanlar olduğunu göstermiştir. Dinozorlar en başarılı kitap ve filmlerin bazı rol (Jurassic Park diğerleri) oyun küresel popüler kültür ve oyunun bir parçası haline gelmiştir. Yeni keşifler düzenli olarak medyada yer veriliyor.
Içindekiler
[Gizle]

Dinozorların 1 Açıklama
1.1 Grup Özgü Özellikler
1.2 fosil kanıtları
2 Evrim ve Sistematik
2.1 Kökeni
2.2 Sistematik ve filogeni
2.3 Evrim ve Paleoekoloji palaeobiogeography
2.4 Tüylü dinozorlar ve kuşlar kökeni
3 Palaeobiology
3.1 Boyutu
3.2 Davranış
3.3 Fizyolojisi
3.4 Yumuşak doku ve DNA
4 yok
5 dinozorlar ve insanlar
Keşif 5.1 Tarihi
Kültür 5.2 Dinozorlar
6 Ayrıca bakınız
7 Referanslar
8 Dış bağlantılar
9 Dış bağlantılar

Dinozorlar [Düzenle] açıklaması
Montana “Yumurta Dağı” nda yeniden dinozor sosyalizasyon (ABD)

İngiliz anatomist Richard Owen Nisan 1842 yılında takson “Dinozorların” tanıttı. Bugünün görüş kladistik Triceratops ve kuşların ortak ata dinozorların tüm torunları vardır sonra. [2] Bu üç cins iki çünkü Alternatif olarak, bu Megalosaurus ve otçul kertenkele ortak atanın torunları olarak dinozorlar tanımlamak için önerildi, Owen [3] adlı dinozorun ilk açıklamasında iki tanımları dinozorlar grubuna aynı takson özetler. theropodların (iki ayaklı etçil), Sauropodomorphen (uzun boyunlu ve kuyrukları ile çok büyük otobur), Ankilozorlar (büyük deri tankları ile bitki yiyen dört ayaklı) , Stegosaurier (otobur taşıyan dört ayaklı, kemik plakalar), ceratopsid (boynuzları ve boyun kalkanları ile dört ayaklı bitki yiyici) ve ornithopod (iki veya dört ayaklı bitki yiyenler). [4]

Dinozorlar formları muazzam bir çeşitlilik ile karakterize edilmiştir. Bazı otobur (bitki yiyenler), diğer etobur (et yiyen), bazı (dört ayaklı) dört ayaklı olan bu otçul kertenkele gibi diğer iki ayaklı (iki ayak) ve halen diğerleri idi iki ayaklı ve dört ayaklı hareket hem de olabilir. Birçok bir zırh, boynuz, kemik plakalar, kalkan veya geri yelken vardı. Bir devasa boyutu için bilinmesine rağmen, büyüklükleri çok dinozor ve bir erkek veya küçük kadar büyük olan, önemli farklılıklar gösteriyordu. Suda yaşayan canlılar nüfuz olduğu bilinen hiçbir dinozorlar vardır. Tüylü dinozorlar en azından bir grup, modern kuşların atası olarak, ancak hava geldi. Diğer tüylü dinozor muhtemelen yapabiliyorlardı.

Yaklaşık 1850 tür tahmini toplam 2006 527 dinozor cinsleri bilimsel olarak tanımlanmıştır kadar [5] 1995 tarihli bir çalışmada 3400 yılında toplam sayısı -.. Ancak, pek çok fosil [6] şu anda anlamına gelir ayda, iki yeni cins olarak muhafaza değildir tahmini [7] ve yılda en az 30 yeni tür ekledi. [8]
Grup özgü özellikleri [Düzenle]

Archosaurlarda içinde en yakın akrabaları (Lagosuchus, Scleromochlus ve pterodactyls) ile karşılaştırıldığında, tüm dinozor grupların temsilcilerinin ortak türetilmiş bir dizi özellik (synapomorphies) özellikleri şunlardır: [9]

Kranial özellikleri: sonrası frontal yok, yan görünümünde maruz uydurmak başkanı,, damak örtüşen Ectopterygoid kanat kemiği (pterigoid) Posttemporalöffnung (fenestra posttemporalis, bir oksipital foramen) azaltılması.
Kafatası dışındaki iskelet (kafatası (kafatası) olmadan iskelet) Özellikleri: omuz soket geri odaklı, el kısa dış parmaklar (IV ve V) asimetriktir – yüksek theropodların tamamen bu eksikliği, tibia bir ön üst ucunda gösterir tarak gibi yükseklik (Cnemialkamm), Astragalus (a ayak bileği kemiği) giden bir yukarı uzantısı, orta metatarsal kemikler (ucu III vermektedir) S şeklinde viraj olduğunu.

Ilkel dinozor tüm bu özellikleri sergi de, daha sonra formların belirtilen bazı özellikleri artık mevcut, bu nedenle büyük farklılıklar ya da anlamak kemik.
Ülkede yaşayan omurgalıların farklı gruplarının pelvik anatomi ve gaits

Ayrıca, birçok dinozor ortak olarak bulunan bir çok özellik vardır, ama hepsi ilk dinozor gerçekleşmez olmayan bazı dinozorlar da bulunabilir ya da çünkü ortak edilen özellikleri olarak adlandırılan değildir. Bu genişletilmiş Omuz bıçağı (skapula), üç veya pelvik kemer daha sakrum vertebra (üç sakrum omurga bulundu başka Archosaurlarda görülen, ancak Herrerasaurus sadece iki idi) [10] veya açık (delikli) asetabulum (kapalı dahil ederek vardır saturnalia) [11].

Ne zaman dinozorlar, bacaklar, gövde dik en memeliler benzerdi – ancak diğer sürüngenlerin aksine, bacaklarını dışarı (Spreizgang) dışa yayvan. Onların dik duruş nedeniyle daha kolay nefes almak için hareket dinozorlar bacakları ile diğer sürüngenler yayılması muhtemel dayanıklılık ve aktivite düzeyi, izin edildi aştı. Bu bacaklar rahatlatır gibi [12] Buna ek olarak, bacakların düz konumda, gigantism evrimi destekleyebilir [13] idi.
Fosil kanıtları [Düzenle]
Doğa Tarihi New York’taki Amerikan Müzesi’nde Triceratops iskelet

Dinozor paleontologların bilgi fosillerin incelenmesi yoluyla almak ve kemikleri önemli bir rol oynamaktadır – bunlar aracılığıyla, aile ilişkileri, anatomi, uyum, biyomekanik ve ait önemli verileri çok daha kazandı. Özellikle dinozorların davranış hakkında daha fazla bilgi için, fosil yırtıcı hayvanlar, deri markaları, kuyruk işaretleri ve özellikle fosil ayak izleri, çok iz fosillerin en yaygın kemikleri üzerinde diş işaretleri hakkında, parça sağlar. Her zaman gelen ölü hayvan kemikleri ile – izleri geride kalırken hayvan, yaşadığı çünkü iz fosiller, bize farklı bir bakış açısıyla dinozorlar çalışma sağlar. Daha fazla bilgi coprolites (fosilleşmiş dışkı) ve Gastrolithen (mide taşlar bazı dinozorların gıda kırma için birlikte alındığında) için, fosil yumurta ve yuvalarından elde edilebilir.
Evrim ve sistematiği [Düzenle]
Origin [Düzenle]

Pek çok bilim adamı uzun düşündüm ve dinozorlar bir polyphyletic grubu ve birbirlerini yakından Archosaurlarda ilgili olmayan oluşmaktadır [14] [15] – dinozorlar şimdi bağımsız bir grup olarak görülmektedir [10] [16].
Eoraptor lunensis canlı resim, bilinen en eski dinozor biri

İlk dinozorlar milyon 235 yıl diğer Archosaurlarda gelen orta Trias döneminde muhtemelen ayrıldı. Sadece yaklaşık 20 milyon yıl önce, Permiyen sonunda, yeryüzündeki tüm canlı türlerinin% 95 üzerinde soyu tükenmiş, muhtemelen Dünya tarihinin en büyük kitlesel yok oldu. [17] [18] Arjantin’de 230 milyon yıllık Ischigualasto Oluşumu saklanmış fosillerin Bu muhtemelen tüm dinozorların ortak atası gördüm Eoraptor, bazı çok eski dinozor çok benzer [19]. Böylece, küçük ilk dinozor, iki ayaklı et yiyenlere olurdu [20] Bu görüş aynı zamanda ilkel, dinozor benzeri Ornithodiren keşfi teyit nasıl Marasuchus ve Lagerpeton. Bu türlerin dinozorların dışında sınıflandırılır, fakat muhtemelen yakından tüm dinozorların ortak ata ile ilgili olmasına rağmen.

Ilk dinozorlar ortaya çıktığında, ilkel Archosaurlarda ve therapsidlerin farklı türde karasal ekosistemler meşgul edildi: Aetosaurier, Cynodonten, Dicynodonten, Ornithosuchiden ve Rauisuchier Rhynchosaurier. Bu grupların çoğu Triyas dışarı öldü, o bazal Archosauromorphen Prolacertiformen ve Rhynchosaurier gibi Dicynodonten ve çeşitli kayboldu Karniyen ve Norium kitlesel yokoluş arasındaki geçiş idi. Sonra başka bir kitlesel yok nasıl Aetosaurier, Ornithosuchier ve Phytosaurier Rauisuchier diğer erken Archosauriergruppen en fazla Trias ve Jura, soyu tükenmiş arasında geçiş de izledi. Crocodylomorphen, dinozorlar, memeliler, pterozorların, kaplumbağalar ve [10] oluşan bir arazi fauna, geride kalan bu kayıplar.

Erken dinozorların muhtemelen soyu tükenmiş gruplar tarafından yayımlanan niş işgal etti. Daha önce bu dinozorların uzun bir rekabet içinde büyük gruplar geri itti kabul edildi – bu şimdi durumunda diğer grupların bir deplasman olacağı gibi dinozorlar sayısı, zamanla artış olmadığını ihtimal olarak değil, yaptığınız bir takım nedenlerden kabul edilir sadece% 1-2 Karniyen fauna bireylerin sayısı, zaten Norium bazı büyük grupların% 50-90 arasında yok tutarındaki kısmı ise. Ayrıca, uzun dinozorların önemli bir adaptasyon olarak kabul bacak dikey, (Aetosaurier, Ornithosuchier ve bazı Rauisuchier Crocodylomorphen) kadar başarılı değildi diğer çağdaş grup olarak telaffuz [10].
Sistematik ve filogeni [Düzenle]
→ Ana madde: dinozorlar sınıflandırılması
Twin-havza
Ornithischia
Dreistrahligem havuz
Saurischia
Dinozorların sınıflandırma basitleştirilmiş şeması

Dinozor üstünlüğü, bugünün sürüngenlerin çoğu gibi, diapsid arasında yer. Bu synapsids (memelilerin ortaya çıktığı) ve Anapsiden (bugünkü kaplumbağa) gözlerin arkasında iki eşleştirilmiş kafatası pencereden farklıdır. Diapsid içinde iki ek kraniyal pencereler ile donatılmıştır Archosaurlarda, cetvel sayılır sürüngenler için vardır. Bu sürüngenler Bugün kalıntıları kuşların yanı sıra timsah vardır. Dinozorlar kendilerini iki emir, Saurischia (dinozorlar ve kertenkeleler, Beck) ve Ornithischia (kuş ve dinozor pelvis) ayrılır. Bu öncelikle pelvik yapısı farklıdır. Saurischia atalarının pelvis yapısını muhafaza ve birbirleriyle ve pubis Ischiumknochen çıkıntı tarafından tanınır. Pubis ve Ornithischia Ischiumknochen ama birbirlerine geri koydu paralel hem de.

Bu aile düzeyinde dinozorların basitleştirilmiş bir sınıflandırma izler. Dinozorların ürün sınıflandırma bulunan cins düzeyine daha ayrıntılı dökümü.

Dinozorların
Saurischia (kertenkele dinozor Beck: theropodların ve sauropods)
Herrerasauria (erken, iki ayaklı et yiyici)
Theropoda (iki ayaklı dinozor, çoğunlukla et yiyenlere)
Coelophysoidea (Kölofiz ve yakın akrabaları)
Ceratosauria (Ceratosaurus ve Abelisauriden – ikincisi güney kıtada Geç Kretase önemli yırtıcı idi)
Spinosauroidea (et ve balık yiyen muhtemelen bazı kafatası ve kemik geri yelken benzerim timsah vardı)
Carnosauria (Allosaurus ve bu Carcharodontosaurus gibi yakın akrabaları)
Kölurozorlar (çeşitli theropod grubu)
Tyrannosauroidea (genellikle düşük kollu, devasa küçük)
Ornithomimosauria (devekuşu gibi, dişsiz, et ve bitki yiyen)
Therizinosauria (küçük kafa ve uzun kollu iki ayaklı bitki yiyenler)
Oviraptorosauria (dişsiz, onların beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları belirsiz)
Dromaeosauridae (örneğin Velociraptor gibi klasik yırtıcı, gibi)
Troodontidae (Dromaeosauriden benzer, ama daha kolay inşa edilmiş ve muhtemelen Omnivore)
Aves (kuşlar, dinozorlar sadece kaybolmamış olan)
Sauropodomorpha (grup genellikle çok uzun boyunlu bitki yiyen)
Prosauropoda (oldukça büyük küçük sauropods erken yakınları, bazı muhtemelen iki ayaklı, omnivordur ve dört ayaklı idi)
Sauropoda (genellikle üzerinde 15 metre uzunluğunda, çok büyük)
Diplodocoidea (uzun kafatası ve kuyruk ve diş iğne gibi ileriye dönük olarak)
Macronaria (sauropods arasında çeşitli grup, dev kısmen)
Brachiosauridae (çok uzun boyunlu, ön bacakları daha uzun arka bacaklar daha vardır)
Titanosauria (güney kıtaların Geç Kretase özellikle ortak dalgıçlar)
Ornithischia (dinozor kuş Beck: iki ayaklı veya dört ayaklı otçul ve farklı grup)
Heterodontosauridae (büyük köpek ile küçük tesisler veya omnivores)
Thyreophora (zırhlı dinozorlar, çoğunlukla dört ayaklı)
Ankylosauria (kemik plaka zırh, bazı kuyruk sonunda kemikli kulüp vardı)
Stegosauria (kemik plaka ve çiviler ile, dört ayaklı)
Ornithopoda (dalgıçlar, aynı anda dört ayaklı olduğunu ve iki ayaklı, çiğnemek için geliştirilen yetenek, dişlerin çok sayıda)
Hadrozoridler (“ördek faturaları”)
Pachycephalosauria (kalınlaşmış kafatası çatı ile “domuz kafalı bir dinozor”, ve baş süsleri)
Ceratopsid (boynuzları ve boyun belirtileri ile dört ayaklı dinozorlar, ilk biçimleri bu özelliklerden yalnızca ipuçları olmasına rağmen)

Evrim ve Paleoekoloji palaeobiogeography [Düzenle]

Trias döneminden sonra dinozorların evrimi bitki örtüsü ve kıtaların yer değişikliklerden etkilenmiştir. Trias ve geç Jura başlarında büyük kara kütlesi Pangaea için kıtalar birleşik, bu nedenle. Açıktohumluların bitkiler, özellikle iğne yapraklılar, yayılmış etçil ve otçul Coelophysoideen prosauropod [21] başlıca oluşan bir üniforma dünya çapında dinozor fauna vardı potansiyel bir besin kaynağı olarak Geç Triyas. Prosauropod [22] kullanılan Dinosaurierfaunen bir homojenlik orta ve geç Jura de devam sindirim sisteminde gıda ihtiyacı yıkmak için başka yollara ağız doğrudan malzeme tesis ve sahip olabilir. Etobur theropodların arasında Cerato dinozorların Spinosauroideen ve hakim Carnosaurier, otobur Stegosaurier arasında yaygın iken Ornithischier ve sauropods söyledi. Kuzey Amerika’da yakın Geç Jura Morrison Oluşumu ve biri ile Tanzanya Tendaguru yatak Önemli, tanınmış faunaları. Çin faunaları Ancak, zaten [21]. Ankilozorlar ornithopod otobur ve giderek yaygın arasında Mamenchisaurus gibi etobur ve alışılmadık, uzun boyunlu sauropods arasında böyle özel Sinraptoriden gibi bazı farklılıklar gösterir, prosauropod Ancak dışarı öldü. Iğne yapraklılar ve bu eğrelti otları ve horsetails gibi diğer bitki gruplarının baskın ürünleri idi. Sauropods ve prosauropod Ornithischier dışında ağız içinde gıda işleme izin mekanizmaları geliştirdik. Böylece gıda geri, gıda ile ağız ve çene hareketlerinde benzer organlar ezilmiş olabilir yaptı. [22]

Erken Kretase sırasında Pangaea dağılmasından böylece farklı kıtada daha Dinosaurierfaunen ayrım devam etti. Ankylosaurs, iguanodons Brachiosauriden ve Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika’ya yayıldı. Bu da Sauropodengruppen Rebbachisauriden ve önemli Titanosaurier olarak kazanılan büyük theropod Spinosauriden ve Carcharodontosauriden gibi, özellikle Afrika’da, daha sonra eklenmiştir. Asya’da, Maniraptoren Dromaeosauriden, Troodontiden Oviraptorosaurier ve genellikle Ankilozorlar ve erken ceratopsians Psittacosaurus önemli otobur olarak saptanmıştır gibi. Bu arada, Avustralya orijinal ev Ankilozorlar oldu ve Hypsilophodonten iguanodons. [21] Stegosaurier Kretase sonlarında ya da soyu tükenmiş Kretase başlarında görünüşe göre vardır. Alt Kretase içinde büyük bir değişim çiçekli bitkilerin görünümünü getirdi. Aynı zamanda üst üste yedek dişler oluşmaktadır otobur diş pilleri farklı gruplar geliştirdi. Ceratopsians piller özellikle Hadrosauriden öğütmek için kullanılan süre dişler kesmek için kullanılmıştır. [22] Bazı sauropods da diş pil geliştirdi, en çok açıkça Nigersaurus belirgindir [23].

Geç Kretase olarak, üç büyük Dinosaurierfaunen vardı. Kuzey Amerika ve Asya etobur Tyrannosaurus ve küçük Maniraptoren çeşitli türleri hakim olarak, otçul ağırlıklı Ornithischier olup Hadrosauriden, ceratopsians ve ankylosauruses Pachycephalosauriern oluşuyordu. Güney kıta baskın yırtıcı baskın otobur ve Titanosaurier edildi Abelisauriden. Avrupa fauna sonunda Dromaeosauriden birlikte Rhabdodontiden (Iguanodontia) Nodosauriden (Ankylosauria) ve Titanosauriern. [21] çiçekli bitkiler [22] ‘den daha fazla yayılmasını ve ilk otlar Kretase [24] sonunda ortaya çıktı. Hadrosauriden, oluşuyordu hangi gıda eziyet ve Kuzey Amerika ve Asya, büyük bir bolluk ve çeşitlilik içinde geç Kretase sadece gıda, elde ceratopsians, kesti. Otobur veya omnivores için geliştirilen bazı theropodların Bu arada (omnivores) ve Therizinosaurier Ornithomimosaurier gibi [22].
Tüylü dinozorlar ve kuşlar [Düzenle] kökeni
→ Ana madde: Tüylü dinozor ve kuş tüy evrimi

Ilk gerçek kuş Jura ortaya çıktı ve muhtemelen 3d dinazor oyunu oyna Maniraptoren evrimleştiğini, [25] çok kuş theropodların bir grup. 1861 yılında ünlü Archæopteryx Solnhofen Solnhofen, Franconian Alb eşsiz bir fosil sitesi keşfedildi. Bu erken kuş en az bir fosil net bir tüy gösterim yanlış Compsognathus, küçük dinozor atfedilen ile atfedilen olduğunu theropodların için ancak, bu yüzden çok benzer kuş ve theropodların özellikleri bir mozaik vardır. Kuşların dinozorlarla aynı soydan, ama çok sonrasına kadar, o John Ostrom yeni tarafından 1970 yılında çekildikten sonra [26] Bugüne kadar 100′ün üzerinde theropod dinozorlar ve kuşlar arasındaki anatomik benzerlikler tespit edilmiştir [27] -. göster benzerlikler genel tanıma bulduğu teorisi özellikle boyunda, kasık kemiğine (pubis), el bileği, omuz, bacak ve göğüs kemiği.

Dinozorlar ve kuşlar arasındaki yakın ilişki var tüylü theropodların bir dizi keşfedildi 1990′larda, daha net görünür beri. Bu bulguların en mükemmel korunmuş fosil ünlüdür kuzey-doğu Çin, mevduat, gelen Jehol grup gelmektedir. Tüylü dinozorlar gibi çok nadir ve bu nedenle fosillerin en eksik deri veya tüy fosil gibi hassas yapıları nedeniyle olabilir ki nadirdir, diğer birçok theropodların da tüylü olabilir. Zaten bazal Coelurosauriern ve Therizinosauroidea delil ilkel, tüylü tüyler iken (örneğin, ne zaman Tyrannosauroiden Dilong ve bilgi mevcut durumu sonra en büyük tüylü dinozorlar, Beipiaosaurus Compsognathiden Sinosauropteryx), [28] alt Maniraptora için her zaman ileri kontur tüyler bulguları içeren . Dromaeosauriden ve kuşlar [25] içerdiğini Troodontiden ısı yalıtımı veya ekran ve uçma işlevi için muhtemelen başlangıçta gelişmiş [29] tüyler, daha sonra evrim edindiğini iddia Oviraptorosaurier [30] [31] Micro Raptor ile. grubundan Jehol-gui tüylü kol ve bacak göstermek -. küçük dinozorlar da muhtemelen dört [32] kuşların uçuş geliştirdiği gibi, henüz aydınlatılamamıştır olmamıştır ağaçtan ağaca sallanan ile yelken olabilir.
Paleobiyoloji [Düzenle]
Boyut [Düzenle]
Insanlara göre boyutu en büyük dinozor

Dinozorlar boyutu büyük farklılıklar olsa da, grup olarak büyük dinozorlar vardı. Ortalama dinozor yaklaşık bir ağırdı bir tahmine göre oldu [33] Senozoik dönemi ortalama memeli, sadece 2-5 kilogram zor iken [34] Bazı dinozorlar bile devasa on tona;. Özellikle uzun boyunlu sauropods, en büyük kara hayvanları toprak aitti. Gigantism nedeni henüz yeterince henüz açıklık kazanmış değil. Sauropods için bazı araştırmacılar, gıda küçük hayvanlarda daha sindirim sisteminde daha uzun süre oyalandı, ve daha yoğun kullanılabilir çünkü büyüklük, sindirim için avantaj olduğunu varsayalım. Bu besin yoksul bitkilerin yaşam sağlayacak [35].

En büyük ve en küçük dinozorlar hangisi muhtemelen kesinlikle söylenebilir asla. Fosillerin geleneği genellikle çok yetersiz, sadece birkaç dinozor tam karkas bilinmektedir – kemik sadece parçaları bulunan büyük olasılıkla özellikle yüksek türlerin. Paleontologlar boyutunu tahmin etmek, bu iyi bilinen türler ile kemiklerin şekil ve büyüklük karşılaştırmak değil – ama bu yanlıştır. Duruma göre değişir bu yana da kötüsü, bu kas ve tendon bir model gibi, başka şeylerin yanı sıra, hayvanların ağırlığı tahmin edilmektedir sağlanacak, paleontologlar kemik üzerinde [36] kas bağlantı noktaları kullanarak yer bulmak zorunda.
2007 revizyon sonrası Doğa Tarihi Berlin Müzesi’nde Brachiosaurus

Iyi karkas bilinen en büyük ve ağır dinozor sauropod arasında Brachiosaurus (ayrıca Giraffatitan olarak da bilinir). Birkaç yaklaşık olarak eşit büyüklükte bireylerin kemikleri oluşan bir iskeleti, [37], Doğa Tarihi Berlin Müzesi’nde sergilenen ve 12 metre ve 22,5 metre uzunluğunda bir yüksekliğe sahiptir, bu tür bir hayvan muhtemelen 30 ila 60 tonluk bir ağırlığı olurdu vardı . Diplodocus tam karkas bilinen en uzun dinozor bulunan bir iskeletin 27 metre uzunluğunda gösterir. Hatta büyük sauropods sadece iskelet parçaları ile bilinir. En büyük dinozor biri bazen yüz ton ağırlığında yukarı tahmin Argentinosaurus, olabilir, 33.5 metre uzunluğundaki Diplodocus hallorum [35] (eski Seismosaurus) [38] belki 33 metre Supersaurus ile birlikte olabilir uzun dinozorlar duydum.

Etobur dinozorlar arasında da büyük oldu. Theropod neredeyse tam iskelet ile bilinen en büyük 12 metre uzunluğunda Tyrannosaurus rex hakkında, ancak iskelet parçaları daha büyük türler işaret de vardır. Bilinen en büyük theropod Spinosaurus 16 ila 18 metre uzunluğunda ve sekiz ton ağırlığında muhtemelen idi [39] Diğer büyük theropodların Giganotosaurus ve bir ile Mapusaurus Carcharodontosaurus içerir.

Küçük dinozorların bir tavuk büyüklüğünde olan – yani daha az bir 60 inç hem uzun theropodların ve Microraptor Parvicursor edildi. Daha küçük dinozorlar neredeyse sadece etobur yedi.
Davranış [Düzenle]

Dinozorların davranışları hakkında yorumlar hayvanların biyomekanik bilgisayar simülasyonları ve benzer ekolojik niş günümüze kadar gelen hayvanlarla karşılaştırmalar üzerinde yaşadığı habitat üzerinde iz fosil ve fosil ayak izleri üzerinde, iskelet kalıntılarının tutum çoğunlukla dayanmaktadır. Dinozorların davranışları hakkında birçok hipotezler sadece spekülatif, ancak bazıları en araştırmacılar ile anlaşma bulabilirsiniz.

1878 yılında Bernissart (Belçika) bir otçul kertenkele toplu mezarın keşfi dinozorların için sürü yaşamın ilk göstergesi oldu. [40] pek çok dinozor türlerinin yaşam bir sürü bilinen birçok referans vardır Bugün, diğer toplu mezarlar arasında fark çok fazla paralel izleme dizileri edildi . Hadrosauriden çok modern bir keseli antilop ya da Amerikan bizon gibi büyük sürüler muhtemelen göç etti;. Montana (ABD), en az 10.000 kişinin kalıntılarından [41] Oxford Sauropodenspuren (İngiltere) gösterebilir Maiasaura bir toplu mezar içeren mı o karışık bu sauropods göçmenlerin farklı tip sürüler. [42] Belki dinozor genç ya da dönemsel artışların için korumak, yırtıcılara karşı savunma için sürüler edildi. Olabilir bazı etobur dinozorlar da genellikle daha büyük avları var empoze birlikte hayvan paketi onlarla, sosyal tasvir edilmektedir. [43] [44] Her durumda, alışılmamış dinozorlar, kuşlar ve timsahlar, en yakın yaşayan yakınlarından paketler halinde avcılık ve Rudel theropod Deinonychus ve Allosaurus keşfi yiyen hayvanlar arasında ölümcül çatışmalar sonucu olabilir iddia edilen, sık sık, modern sürüngenlerde görülmektedir. [45]
Bir yuva Maiasaura-1978 keşfedildi

Montana (ABD) bulunan bir Maiasaura-yuva koloni, 1978 yılında Jack Horner, gösteriyor ki bazı dinozorlar nezaret ve koruma, kuluçka sonra yavrularını uzun. [46] bir de Oviraptoriden Citipati iskeleti, 1993 yılında Moğolistan oldu onun topları üzerinde kuluçkaya yatan pozisyon Diğer bulgular da ebeveyn bakımından göstermektedir [47] yumurtaları sıcak tutulması yalıtım tüyler gösterebilir ki, keşfedilen .. Bu nedenle, örneğin, Liaoning (Çin), ceratopsians Psittacosaurus bir yetişkin örnek 34 yavru ile birlikte bulundu – yavru çok sayıda çok bugün en devekuşu gibi, yetişkin hayvan farklı bireylerin yavruları bakım olduğunu gösteriyor olabilir [48 ] sauropods atfedilen ve günümüz penguen benzer bu dinozor büyük yuvalama koloniler, kanıt vermek olan yumurta ile yuva Patagonia sakladı binlerce Auca Mahuevo yer. Sauropods Ancak, büyük olasılıkla çünkü genç hayvanların [49] göre ebeveynlerin kabul boyutunun en az değildir hiçbir ana baba bakımından, işletilmektedir.

Marginocephalia, theropodların ve Lambeosaurinen gibi bazı dinozorların çeşitli tepe ve kalkanlar, belki de aktif savunma için çok kırılgan edildi. Büyük olasılıkla, cinsel görüntülemek için kullanılan veya conspecifics gözdağı vardı – ama küçük dinozorlar çiftleşme ve bölgesel davranış hakkında bilinmektedir. Bazı theropodların kafatasları üzerinde ısırık yaraları en azından bu dinozorlar, aktif agresif çatışmalar öneririz. [50] dinozor arasındaki iletişim de bir sır oyun3d olarak kalır, ancak araştırma aktif bir alandır. Örneğin, son çalışmalar baş Crests aramalar geniş bir yelpazede için Lambeosaurinen rezonans amplifikatör yapmış olabileceğini göstermiştir. [51] [52]

Çin bir Troodontiden bir fosil onu sıcak tutmak için, silah altında uyurken bu küçük theropod başını sıkışmış gösterdi;. Bugünün kuşlar gibi [53] olarak 1971 yılında davranış bilimleri dinozor fosilleri için en değerli biri Gobi çölünün keşfetti ve bir Protoceratops saldırılar Velociraptor içerir;. bulmak neredeyse canlı av av için daha fazla kanıt hadrosaur Edmontosaurus birinin kısmen iyileşmiş kuyruk ihlali sağlayacak canlı sunum [54] hayvanlar gösterir – kuyruk geliyordu . tyrannosaur ısırık, ancak hayvan Yamyamlık böylece 2003 yılında Madagaskar bulunmuştur, Majungasaurus gibi theropodların gösterilmiştir [55] hayatta, ilgili ısırık izleri [56].

Bazı otçul türler toprak altında bir yuva dinazor oyunu oyna olarak görünüyor böyle Oryctodromeus göstermek gibi yeni keşifler, [57] yaşamış, bazı kuş gibi türlerin Microraptor [32] ve gizemli Scansoriopterygiden. [58] Moved dinozorların oyunları Ancak çoğu gibi, büyük olasılıkla ağaç sakinleri iken yer devam etti.Oyna   Dinazor Park 3D
0 Yorum

Bu oyun hakkında yorum yapın.
Önemli: Yorumunuz incelendikten sonra uygun görülürse eklenecektir.